Zegarek z chronografem – charakterystyka i zastosowanie

Niektóre zegarki zostały wzbogacone o dwie lub trzy dodatkowe tarcze z miniaturowymi wskazówkami. Najczęściej subtarcze tego typu to chronograf. Chronograf działa dokładnie w ten sam sposób co stoper, tylko używa się go w systemie analogowym. Jak więc korzystać z chronografu? Zapraszamy do lektury.

Propozycje zegarków z chronografem:

Czym jest chronograf?

Chronograf jest dodatkową funkcją zegarka i służy do odmierzania czasu. Z pomocą chronografu możliwe jest mierzenie czasu z dużą dokładnością, zwykle w zakresie od 1/10 do 1/100 sekundy. Zegarek z funkcją chronografu posiada nieco bardziej skomplikowany mechanizm, ale charakteryzuje się również specyficznym wyglądem. Na cyferblacie takiego zegarka umieszczono dodatkowe tarcze niewielkich rozmiarów.

Chronograf czy stoper - czy jest jakaś różnica?

W języku potocznym często używa się zamiennie określeń stoper/chronograf. Stoper to ogólna nazwa odnosząca się do urządzenia, które umożliwia jedynie pomiar czasu, podczas gdy chronograf to specyficzna funkcja zegarka analogowego, która umożliwia mu pomiar czasu z dużą dokładnością. Chronografy najczęściej występują w zegarkach sportowych.

Jak korzystać z chronografu w zegarku?

Zegarek wyposażony w chronograf posiada dodatkowe przyciski na kopercie. W najbardziej podstawowej wersji chronograf uruchamiamy za pomocą górnego przycisku i zatrzymujemy go w dowolnej chwili w ten sam sposób. Jeśli chcemy zresetować chronograf należy nacisnąć dolny przycisk. Chronograf pozwala także na odmierzanie tzw. międzyczasu. Wówczas uruchamiamy stoper górnym przyciskiem i w wybranym momencie zatrzymujemy go dolnym przyciskiem. W takiej sytuacji chronograf nadal odmierza czas rzeczywisty w tle, a my możemy odczytać czas, na jakim się zatrzymaliśmy. Ponowne naciśnięcie dolnego przycisku sprawia, że wskazówka sekundowa natychmiast zmienia swoje położenie wyrównując się do czasu rzeczywistego. Jeśli chcemy całkowicie zakończyć działanie stopera ponownie klikamy górny przycisk. Po odczytaniu pomiaru ponownie należy dolnym przyciskiem zresetować chronograf.

Propozycje zegarka z chronografem:

Dla kogo zegarek z chronografem? Sportowy zegarek, czy elegancja i funkcjonalność?

Zegarki wyposażone w chronograf są cenione przez sportowców, pilotów, żeglarzy oraz wszystkich, którzy potrzebują precyzyjnego pomiaru czasu w codziennych czynnościach. Czasomierze z wbudowanym chronografem często są eleganckie i stylowe, co czyni je popularnym wyborem dla osób, które szukają zegarka, który będzie zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny.