Rotomat – wydłuż życie swojego zegarka automatycznego

Jeśli posiadasz zegarek automatyczny, a szczególnie jeśli jesteś prawdziwym miłośnikiem i kolekcjonerem zegarków, koniecznie sprawdź, czym jest rotomat do zegarków automatycznych. Rotomat to pudełko o wielu funkcjonalnościach. Dzięki niemu nie tylko znajdziesz miejsce na swoje kolekcjonerskie perełki, ale również zadbasz o ich kondycję. Samo urządzenie natomiast może być znakomitą ozdobą wnętrza. Same zalety, prawda? Jednak jak to działa w praktyce? Jak wybrać odpowiedni rotomat? Przekonajcie się sami!

Zegarki automatyczne - do czego potrzebny jest rotomat?

Mechanizm w zegarku automatycznym jest dość skomplikowany. W zegarku znajduje się specjalny rotor, często nazywany wahnikiem. Ten mały element nieustannie się obraca i naciąga sprężynę, która uwalnia swoją energię i napędza cały mechanizm. Co wprawia w ruch wahnik? Ruchy Twojego nadgarstka! Dokładnie tak, dlatego zegarki automatyczne nie lubią być odstawiane na półkę. I tutaj z pomocą przychodzi rotomat.

Zegarki automatyczne posiadają rezerwę chodu - najczęściej jest to około 40 godzin - po tym czasie zegarek się zatrzyma. Aby ponownie wywołać ruch wskazówek, musimy nakręcić sprężynę na nowo. Są na to dwa sposoby. Pierwszym z nich jest po prostu nałożenie zegarka na rękę, zrobienie nią kilka ruchów, po czym możemy nastawić godzinę. Drugim sposobem jest nakręcenie ręczne, czyli pokręcenie koronką w prawą stronę, dzięki czemu dodamy naszej sprężynie trochę energii na start, która później zostanie wyzwolona i wprawi wskazówki naszego czasomierza w ruch. Mimo tego warto zadbać o to, aby zegarek był nakręcony przez cały czas. Dzięki temu posłuży Ci o wiele dłużej. Rotomat służy więc do przechowywania oraz nakręcania zegarków z mechanizmem automatycznym.
Nazwa rotomat pochodzi od rotacyjnego ruchu urządzenia, który może odbywać się w obu kierunkach w zależności od wybranego trybu.

Jak działa rotomat do zegarka automatycznego? 

Rotomat to urządzenie działające pod wpływem zasilania sieciowego lub na baterie.
Rotomat składa się z silnika elektrycznego, który jest sercem rotomatu. Rotomat obraca zegarkiem wokół własnej osi, wprawiając w ruch wahnik zegarka i tym samym naciągając sprężynę, która uwalniając energię, wprawia wskazówki w ruch. Wraz z naciągiem sprężyny i uwolnieniem energii zegarek wraca do standardowej pracy.

Rotomat - wielofunkcyjny gadżet i ozdoba wnętrza

Rotomaty to urządzenia przeznaczone do nakręcania zegarków z mechanizmem automatycznym, natomiast wiele rotomatów posiada również dodatkowe miejsca do przechowywania zegarków z mechanizmem kwarcowym, lub biżuterii. W naszej ofercie możesz znaleźć naprawdę wiele rodzajów rotomatów. Możesz kupić rotomat na 1 zegarek, rotomat na 2 zegarki i rotomaty z możliwością przechowywania większej ilości zegarków z Twojej kolekcji. Jednak to nie wszystko! Rotomaty są również przepiękną ozdobą wnętrza mieszkania lub domu. Zakup rotomatu lub rotomat na prezent to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów i prawdziwych miłośników zegarków. Uważamy, że jeśli posiadasz zegarek automatyczny i chcesz o niego zadbać, również powinieneś mieć to cudowne wielofunkcyjne urządzenie.

Jak wybrać rotomat do zegarka? 

Rotomat dobierz do własnych potrzeb. Zastanów się, na ile zegarków powinien być rotomat oraz jaki masz budżet przeznaczony na jego zakup. To pomoże Ci dokonać właściwego wyboru. Jeśli zastanawiasz się jak dobrać rotomat do zegarka, zwróć uwagę na jego wymiary oraz wymiary poduszeczek na zegarki, a także wymiary dodatkowych miejsc do przechowywania zegarków, jeśli takie znajdują się w rotomacie.

Jaki rotomat wybrać? - zestawienie najlepszych marek

Na rynku działa kilku prestiżowych producentów rotomatów. Rotomaty kupisz już za około 500 zł w przypadku marki Rothenschild do nawet kilku tysięcy w przypadku marki Wolf. Wysokiej jakości obróbka obudowy, gładkość i niezawodność napędów oraz uszlachetnienie powierzchni lakieru w połysku wyznaczają standardy w branży.

Rotomaty Rothenschild

Rotomaty Rothenschild w rankingach wypadają bardzo dobrze ze względu na fakt ręcznej produkcji w ekskluzywnych małych seriach. Zamiast zwykłych plastikowych kół zębatych, Rothenschild używa tylko napędów pasowych, aby zapewnić wyjątkowo trwały i cichy napęd. Rotomaty Rothenschild imponują ponadczasowym, kubistycznym designem i idealnie pasują do każdego nowoczesnego wyposażenia domu.  Są to urządzenia wysokiej dbałości o dobrym stosunku ceny do jakości. To jedne z najelegantszych i porządnie wykonanych urządzeń, które można kupić już w cenie poniżej 500 zł. Rotomaty są ciche i bardzo wytrzymałe, co cenią klienci i wielbiciele tej prestiżowej marki.

Rotomat Mainspring

Rotomaty Mainspring to designerskie rotomaty o nietuzinkowym wyglądzie. Najpopularniejsze modele rotomatów to przeszklone rotomaty MS-GRYWINDER. Urządzenia występują w 2 rozmiarach oraz dwóch wersjach kolorystycznych. Do wyboru posiadasz czarny rotomat ze złotymi lub srebrnymi elementami. Dzięki budowie rotomatu oraz mechanizmowi obracania zegarka cała czynność jest niezwykle efektowna, a rotomat staje się nieszablonowym elementem wystroju Twojego domu, czy biura.

Rotomaty Klarstein

Rotomaty Klarstein charakteryzują się innym stylem. W przeciwieństwie do rotomatów Rothenschild, w których budowie przeważa drewno oraz skóra, ich głównymi elementami budowy jest szkło, tworzywo sztuczne oraz drewno.

Rotomaty Wolf

Na rynku spotkasz także rotomaty Wolf, natomiast są to urządzenia znacznie droższe, których cena zaczyna się od 1000 zł. Rotomaty amerykańskiej firmy Wolf wymagają zainwestowania dużo większego budżetu.

Rotomat - instrukcja obsługi

Do każdego rotomatu dołączona jest szczegółowa instrukcja obsługi, przedstawiająca wszystkie możliwe ustawienia i tryby rotomatu. W instrukcji obsługi znajdziesz ustawienia rotomatu i zasadę jego działania oraz szczegółowy opis, jak używać rotomat.

Wystarczy włożyć zegarek do rotomatu, włączyć i ustawić żądaną liczbę obrotów. Dzięki temu Twój zegarek zawsze będzie nakręcony. Co więcej, dzięki nieustannemu działaniu mechanizmu, zegarek pozostaje w lepszej kondycji, gdyż zegarki mechaniczne nie lubią być odstawiane na półkę. Dzięki temu zegarek wymaga także rzadszej konserwacji. Podsumowując, dzięki rotomatowi nie musisz nakręcać swoich zegarków automatycznych, za każdym razem, gdy tylko odłożysz je na dłużej.

Podsumowanie

Rotomat jest świetną opcją dla właścicieli zegarków automatycznych, a przede wszystkim dla kolekcjonerów zegarków. Urządzenie nie tylko wspomaga pracę oraz kondycję zegarków automatycznych, ale również może być miejscem do przechowywania zegarków i stylową ozdobą wnętrza. Rotomaty możesz kupić w cenie już od 500 zł do nawet kilku tysięcy złotych. Jednak jest to inwestycja na długie lata.

Oto najpopularniejsze rotomaty: