Na której ręce nosić zegarek? – Historia zegarków

Wydaje się, że w erze smartfonów zegarki nieco tracą na znaczeniu. Jednak ich elegancja i funkcjonalność sprawiają, że nadal są cenionym dodatkiem, który może dopełnić naprawdę każdą stylizację. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, na której ręce powinieneś nosić zegarek? To pytanie, choć proste, ma zaskakująco złożoną i fascynującą odpowiedź. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii i odkryjemy jednocześnie nieznane karty historii zegarków. Na której ręce należy nosić zegarek i jak się to wszystko zaczęło? Wyruszmy w podróż przez czas, aby odkryć, dlaczego zegarek to coś więcej niż tylko narzędzie do odmierzania czasu.
A Ty masz już swój zegarek? Jeśli nie - koniecznie sprawdź nasze najlepsze propozycje:

Na której ręce nosić zegarek?

Na to pytanie nie istnieje żadna uniwersalna odpowiedź, ponieważ to tylko i wyłącznie od nas zależy, na której ręce go nosimy. Najczęściej zegarek nosi się na ręce niedominującej. Osoby praworęczne najczęściej noszą na lewej i na odwrót. Niektórzy wolą mieć założony zegarek na lewej ręce, ponieważ nie chcą go uszkodzić podczas codziennych czynności. Natomiast jeszcze inne osoby preferują nosić zegarek na prawej ręce, ponieważ tak się nauczyli i noszenie w ten sposób czasomierza jest po prostu dla nich wygodniejsze i bardziej komfortowe. 

Co zapoczątkowało noszenie zegarka na lewej ręce?

Tradycja noszenia zegarka na lewej ręce sięga czasów, gdy zdecydowana większość ludzi była praworęczna. Umieszczenie na lewej ręce czasomierza ułatwiało jego używanie praworęcznym użytkownikom. Na dzień dzisiejszy odeszło się od tej zasady, to na której ręce nosimy zegarek zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji, wygody i przyzwyczajeń.

Skąd wzięły się zegarki?

Wskazanie osoby, która jako pierwsza wynalazła cenione i kochane po dziś dzień zegarki jest niemalże niemożliwe. Wynika to z faktu, że zegarki są efektem pracy wielu wynalazców, którzy potrzebowali wieków rozwoju i ulepszania technologii zegarmistrzowskich, aby stworzyć pierwsze mechanizmy zegarkowe. Pierwsze przykłady zegarów z napędem mechanicznym pochodzą z XV wieku, ale ich historia jest znacznie bardziej odległa. Pierwsze przykłady znajdują się w starożytnym Egipcie i Rzymie, gdzie ludzie używali prostszych urządzeń do mierzenia czasu. Pierwszym zegarem był prawdopodobnie zegar słoneczny, który powstał ok. 2-3 tys. lat p.n.e. 

Historia pierwszych zegarków 

Za ojca przenośnych zegarków mechanicznych uważa się Piotra Henleina, który jako pierwszy użył nakręcanej sprężyny. Pierwszy zegarek na rękę pojawił się w XV wieku. W tamtym czasie nie zdobyły one zbytniej popularności, ponieważ były bardzo kosztowne, a do tego były dostępne tylko dla nielicznych. Zegarki na rękę stały się popularne dopiero w XIX wieku, kiedy ich produkcja stała się tańsza i bardziej masowa. Największą popularność zegarki na rękę zaczęły zdobywać dopiero w okresie międzywojennym. Powstanie pierwszych zegarków na rękę było efektem postępu technologicznego i kilku innowacji, które umożliwiły ich produkcję na masową skalę. Wcześniej istniały już zegarki kieszonkowe, jednak zegarki na rękę były bardziej praktyczne i wygodne w użytkowaniu.

Pierwsze zegary były mechaniczne i składały się z różnych elementów, takich jak koła, sprężyny i wahadła. Te proste maszyny mierzyły czas dzięki ruchowi wahadła, które było regulowane przez sprężyny. Często wymagały też ręcznego nakręcania przy pomocy specjalnego klucza, w przeciwnym wypadku mechanizm w zegarze się zatrzymywał, a on przestał odmierzać czas.
Obecnie najbardziej popularnymi zegarkami mechanicznymi są zegarki automatyczne. Sprawdź zegarki automatyczne w naszym sklepie:

Nowoczesny powiew świeżości i ciągły rozwój zegarków

W XIX wieku na rynku pojawiły się pierwsze zegarki elektryczne, które były bardziej dokładne niż ich mechaniczne odpowiedniki.

W XX wieku pojawiły się zegarki z mechanizmem kwarcowym, który były bardziej dokładny i łatwiejszy w obsłudze w porównaniu do zegarka elektrycznego. Mechanizm kwarcowy jest obecnie najczęściej używany przy produkcji zegarków, a to wszystko zaleta ich popularności.

Sprawdź zegarki kwarcowe w naszym sklepie:


Obecnie zegarki smartwatch wykorzystują zaawansowane technologie, takie jak GPS, Bluetooth i Wi-Fi, aby zapewnić jeszcze więcej funkcji i udogodnień.

Smartwatch damski, męski, a może smartwatch dla dziecka? - To gadżety, które musisz mieć w swojej kolekcji. Poznaj najpopularniejsze modele:

Zegarek - wiekowe urządzenie, które po dziś dzień zdobywa serca swoich użytkowników 

Historia powstania zegarków jest niczym innym jak ewolucyjnym procesem, rozwojem, dzięki któremu czasomierze stały się jeszcze bardziej zaawansowane i dokładne, a ich jakość i funkcjonalność uległy znacznej poprawie.