Czemu zegarek się spóźnia?

Powodów nieprawidłowego funkcjonowania naręcznych zegarków może być kilka, będą się one różnić w zależności od mechanizmu, jaki znajduje się we wnętrzu naszego czasomierza. Jak działają poszczególne mechanizmy i dlaczego nasze zegarki czasem się spóźniają? Zapraszamy do lektury!

Zasada działania zegarków kwarcowych 

Zegarki kwarcowe z kolei działają na zasadzie wykorzystania drgającego kryształu kwarcu, który generuje stałą częstotliwość. Ta częstotliwość jest następnie przetwarzana przez elektroniczny układ scalony, który dokładnie mierzy czas. Zegarki kwarcowe mają zazwyczaj mniejszą liczbę ruchomych części niż zegarki mechaniczne lub automatyczne co przyczynia się do ich większej dokładności.

Zegarki męskie kwarcowe:

Zegarki damskie kwarcowe:

Zasada działania zegarków automatycznych

Zegarki automatyczne czerpią energię z ruchów nadgarstka. Ruchy nadgarstka wprawiają w ruch wahnik, zwany także rotorem, który naciąga sprężynę napędową, która podczas rozprężania wprawia w ruch wskazówki zegarka. Wystarczy regularnie nosić taki zegarek, aby cieszyć się jego sprawnością i dokładnością przez długi czas.

Zegarki automatyczne męskie:

Zegarki automatyczne damskie:

Zasada działania zegarków mechanicznych

Zegarki mechaniczne to zegarki, które należy regularnie nakręcać za pomocą koronki. Koronka naciąga sprężynę, która stopniowo się rozpręża co powoduje ruch wskazówek zegarka. Zegarki mechaniczne mają zazwyczaj większą liczbę ruchomych części niż zegarki kwarcowe, co może wpływać na ich dokładność.

Jakie mogą być przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania mechanizmu?

Teraz gdy już pokrótce wiemy, czym charakteryzują się poszczególne mechanizmy, prościej będzie nam dopasować konkretny problem do konkretnego zegarka. Jakie przyczyny kryją się za nieprawidłowym działaniem mechanizmu? Najczęściej są to:

Zużyta bateria: Zegarek z mechanizmem kwarcowym może spóźniać, gdy wymagana jest wymiana baterii. Baterie w zegarkach kwarcowych należy wymienić raz na kilka lat - w zależności od zaleceń producenta.

Nieodpowiednie warunki pracy: Zegarek może działać niepoprawnie, jeśli jest narażony na zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę, wilgoć lub silne pole magnetyczne.

Uszkodzenie mechaniczne: Zegarek może ulec uszkodzeniu, jeśli został zalany, upuszczony lub uderzony.

Brak energii: Jeśli zegarek jest na baterie, może być konieczne wymienienie baterii, jeśli jest ona wyczerpana. Jeśli jest to zegarek mechaniczny lub automatyczny, konieczne może być nakręcenie zegarka.

Oddziaływanie pola magnetycznego: Namagnesowanie się zegarka jest problemem, który wymaga wizyty u zegarmistrza. Problem związany z tym zjawiskiem może się pojawić, gdy zegarek będzie zbyt często wystawiony na działanie urządzeń wytwarzających pole magnetyczne.

Co ważne, należy pamiętać, że w przypadku nieprawidłowego działania naszego zegarka, najlepiej jest się udać do zegarmistrza w celu sprawdzenia czasomierza i jego naprawy. Pamiętajcie, że samodzielne otworzenie zegarka może być podstawą do utraty gwarancji, a sama ingerencja w mechanizm bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi może spowodować poważne uszkodzenie zegarka.

W jaki sposób dbać o zegarek?

Znając już możliwe przyczyny nieprawidłowego działania naszego zegarka - sprawdźmy, jak odpowiednio dbać o zegarki, a w szczególności ich mechanizmy?

Jak nakręcić zegarek mechaniczny?

Nakręcanie mechanizmu w zegarku mechanicznym polega na dostarczeniu energii do sprężyny napędowej zegarka, która utrzymuje nasze wskazówki w ruchu.

W celu nakręcenia — naciągnięcia sprężyny — zegarka mechanicznego należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

1. W pierwszej kolejności należy otworzyć koronkę zegarka, która w zależności od danego modelu, może wymagać delikatnego pociągnięcia lub odkręcenia koronki.

2. Następnie obróć koronkę zegarka w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, aż poczujesz lekki opór. Będzie to oznaczało, że sprężyna napędowa jest naciągnięta.
Podczas nakręcania koronki należy uważać, aby nie przekręcić koronki, ponieważ może to uszkodzić mechanizm zegarka.

3. Po nakręceniu koronki należy sprawdzić, czy zegarek działa w sposób poprawny. Należy przywrócić koronkę do pierwotnej pozycji (wcisnąć lub zakręcić - w zależności od rodzaju koronki), następnie obserwujemy ruch wskazówek. Kolejno upewnij się, że zegarek utrzymuje dokładny czas i działa bez zakłóceń.

Należy jednak pamiętać, że zegarki mechaniczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby sprężyna napędowa była w stanie zachować energię na około 24-72 godzin, w zależności od posiadanego przez nas modelu.

Dbanie o rezerwę chodu w czasomierzach z mechanizmem automatycznym

Czym jest rezerwa chodu w zegarkach automatycznych? Rezerwa chodu to czas, przez który zegarek automatyczny będzie działał bez nakręcania.

Chcąc nakręcić zegarek automatyczny, którego wskazówki przestały się kręcić, należy poruszać nim delikatnie, tak jak w przypadku noszenia na ręce — najbezpieczniej będzie go po prostu założyć na rękę i chwilę w nim pochodzić.

Jeżeli jednak mamy dużą kolekcję zegarków — nie tylko tych automatycznych — i nie mamy czasu na ich regularne noszenie - wówczas najlepszym wyborem będzie zakup specjalnego rotomatu, do którego możemy spokojnie włożyć nasz zegarek i nie martwić się o to, że przestanie on działać. Rotomaty bowiem wprawiają umieszczony w nim zegarek w ruch, dzięki czemu jego mechanizm jest stale nakręcany.

Dbanie o zegarki posiadające mechanizm kwarcowy

Jeżeli chodzi o zegarki kwarcowe, to są one zasilane energią baterii. Przyczyną spóźniania się zegarków kwarcowych może być słaba bateria - wówczas należy ją wymienić.

W przypadku powtarzających się spóźnień zegarka, warto skonsultować się z profesjonalnym zegarmistrzem, który może przeprowadzić niezbędne czynności konserwacyjne i naprawcze w celu przywrócenia prawidłowego działania zegarka.

Chcąc, aby nasz zegarek działał jak najlepiej, należy także czyścić go w odpowiedni sposób — tutaj możecie znaleźć nasz poradnik - Jak prawidłowo czyścić swój zegarek?