Poradnik: Jak pielęgnować zegarek?

Dlaczego warto czyścić i pielęgnować zegarek?

Chcąc jak najdłużej cieszyć się ze swojego zegarka, należy pamiętać o jego pielęgnacji. Zabierając się jednak za jego czyszczenie, należy przestrzegać kilku ważnych wskazówek, dzięki którym zapobiegniemy przypadkowemu uszkodzeniu mechanizmu, a co za tym idzie i samego zegarka.

Poznaj 6 zasad prawidłowej pielęgnacji zegarka

#1 Unikaj wstrząsów i uderzeń

Zegarek, a w szczególności jego mechanizm to delikatne urządzenie, więc chcąc cieszyć się z niego jak najdłużej należy unikać wstrząsów i uderzeń, które mogą spowodować uszkodzenie elementów zegarka.

#2 Chroń zegarek przed kurzem i brudem

Jeśli zegarek nie jest w pełni szczelny przed kurzem, pyłem i wodą należy uważać, aby do wnętrza zegarka nie dostały się żadne drobinki. Pył, kurz, czy włókna materiału mogą niestety podejść pod koronkę zegarka lub zakłócić pracę mechanizmu, co może mieć swoje późniejsze konsekwencje w szczelności zegarka i działaniu jego mechanizmu. Jeśli chcesz używać zegarka do ekstremalnych sportów warto wybrać dedykowany zegarek sportowy, który charakteryzuje się wysoką szczelnością i odpornością.

#3 Unikaj kontaktu z chemikaliami

Niektóre chemikalia, takie jak rozpuszczalniki i środki czyszczące, mogą doprowadzić do uszkodzenia naszego czasomierza. Chemikalia są szczególnie niebezpieczne dla paska, bransolety i koperty. Niekorzystne działania substancji chemicznych mogą prowadzić do uszkodzenia przede wszystkim zewnętrznej części zegarka, jednak mechanizm również jest zagrożony.

#4 Konserwacja

Zegarek wraz z mechanizmem powinien być co kilka lat konserwowany i sprawdzany u zegarmistrza, tyczy się to szczególnie zegarków mechanicznych. Cykliczne kontrole mechanizmu zapewnią Twojemu zegarkowi długą żywotność.

#5 Odpowiednie przechowywanie

Zegarek powinien być przechowywany w suchym i bezpiecznym miejscu, aby uniknąć powstaniu uszkodzeń i zabrudzeń. Dobrym pomysłem jest zakup pudełka na zegarki lub rotomatu w przypadku zegarka automatycznego.

Sprawdź naszą ofertę pudełek na zegarki:

Sprawdź polecane rotomaty na zegarki:

#6 Unikaj wody, chyba że zegarek jest wodoodporny

Sprawdź naszą ofertę wodoodpornych zegarków:

Jak czyścić zegarek?

Zanim zabierzemy się za czyszczenie zegarka, należy sprawdzić czy jest on wodoszczelny. W przypadku czasomierzy o wodoszczelności 10 ATM i większej można je bez problemu przetrzeć wilgotną szmatką.

Zegarek można czyścić miękką, suchą szmatką. W przypadku jeśli zegarek posiada określoną klasę wodoszczelności można użyć wilgotnej szmatki.

Uwaga!

Czyszczenie zegarka może być skomplikowane i wymaga zachowania ostrożności. Nieodpowiednie czyszczenie może prowadzić do uszkodzeń zarówno zewnętrznych (rysy), jak i wewnętrznych (uszkodzenie mechanizmu). Warto pamiętać, że takie uszkodzenia mogą skutkować utratą gwarancji. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać instrukcji producenta i skonsultować się z zegarmistrzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Jeśli zegarek jest zbyt skomplikowany lub posiada specjalne funkcje, należy skorzystać z usług profesjonalisty w celu bezpiecznego i skutecznego czyszczenia oraz konserwacji.